Jak poradzić sobie z niedowagą? [Porada eksperta]

2016-11-30 10:29

Chciałbym poznać sposób, w jaki mógłbym zacząć wyglądać normalniej. Jestem średniego wzrostu nastolatkiem borykającym się z problemem niedowagi, przy wzroście 175 cm ważę nie więcej niż 60 kg. Od dawna przeszkadza mi mój problem z masą, ale dopiero teraz pytam eksperta o radę. Nie uprawiam żadnych sportów, nie jestem aktywny, a dnie spędzam siedząc w domu. Czy jest jakiś sposób na przybranie na wadze?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Należałoby zacząć od znalezienia przyczyn twojej niskiej masy ciała. Proponuję zacząć od pediatry albo lekarza pierwszego kontaktu i wykonania szeregu badań organizmu. Należy sprawdzić, w jakiej kondycji masz organizm i czy nie wykazuje on żadnych niedoborów pokarmowych wynikających z błędów żywieniowych, jakie popełniasz. Trzeba wykonać morfologię, elektrolity, sprawdzić poziom witaminy D, poziom cukru, markery niedożywienia. Następnie oznaczyć poziom hormonów tarczycy, nadnerczy, trzustki. Warto też sprawdzić kał w kierunku pasożytów i wykonać ogólne badanie moczu.

Również ważną sprawą jest ocena twojego sposobu odżywiania przez specjalistę dietetyka i skonfrontowanie go z wynikami badań. Dietetyk opracuje najlepszy dla ciebie i twojego stylu życia sposób odżywiania i będzie cię "pilotował". Warto też uwzględnić w strategii dietetycznej aktywność ruchową, trudno bowiem zwiększyć masę ciała nie ćwicząc. Aktywność fizyczna rozwinie mięśnie, ale również będzie miała wpływ na zwiększenie masy narządów wewnętrznych i suchej masy beztłuszczowej. Bez aktywności istnieje ryzyko, że będziesz gromadził tkankę tłuszczową, a pewnie nie o to ci chodzi. Wszystkie poczynania dietetyczno-ruchowe powinny być zaakceptowane przez lekarza oraz twoich rodziców.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta