Jak pozbyć się śmierdzących gazów? [Porada eksperta]

2018-02-27 13:20

Od kilku miesięcy mam dużo śmierdzących gazów. Nie używam mleka, nie używam cukru (mam cukrzycę) i w dalszym ciągu uciekam od swoich smrodów. Czy to może być od leków? Biorę Glucophage 850 i Glicladę na cukrzycę, Atoris na cholesterol, Concor 2,5 i Polpril 2,5 na serce. Mam 73 lata.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Należałoby się dokładnie przyjrzeć pani diecie, czy nie ma w niej zbyt wiele produktów gazotwórczych, takich jak nasiona roślin strączkowych, kapustne, potrawy tłuste i bogate w białko, takie jak jajka, tłuste mięsa, wędliny i kiełbasy, ser żółty, tłusty ser biały. Należy zacząć jeść lekkostrawnie i wprowadzić do diety więcej warzyw. Więcej pić wody niegazowanej, zjadać jeden jogurt naturalny dzienne z bifidobakteriami i bakteriami produkującymi kwas mlekowy. Warto odwiedzić tez lekarza pierwszego kontaktu, niech on "osłucha" brzuch i sprawdzi, czy nic złego się w nim nie dzieje, zleci badania, np. posiew kału.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE