Jak przybrać na wadze pracując fizycznie? [Porada eksperta]

2017-01-04 12:05

Chciałbym trochę przytyć. Ważę 68 kg, pracuję ciężko fizycznie, śniadanie jadam zazwyczaj o 11, i to przeważnie są kanapki z wędliną i serem. Czasami w soboty i w dni wolne jem jajecznicę, na obiad praktycznie zawsze jakaś zupa albo kurczak, a na kolację wygląda podobnie jak śniadanie plus chleb w jajku. Co muszę jeść, aby nabrać trochę wagi?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Kanapki powinieneś jeść pomiędzy głównymi posiłkami, jako przekąski. W swoim jadłospisie postaw największy akcent kaloryczny na posiłki zjadane w domu. Obiad i kolację zjedz w formie jednogarnkowego dania na bazie warzyw, mięsa, warzyw skrobiowych (ziemniaki, nasiona strączkowe) z dodatkiem klusek czy makaronów. Idealne będą też wszelkie zapiekanki z kasz, ryżu, makaronów, warzyw i jaj lub mięsa. Można je przygotować wcześniej, w większej ilości, poporcjować i zamrozić. Za to śniadania wzbogać o kasze albo płatki zbożowe z dodatkiem mleka, oraz owoców, orzechów, masła orzechowego.

Do kanapek powinna dojść też zupa mleczna z makaronem, zacierkami czy kasza manna. Do kanapek, zamiast wędlin używaj past. Sprawdzi się kaloryczna pasta z makreli i twarogu tłustego, pasta jajeczna, czy z warzyw jak hummus. Przy twoim trybie życia i pracy powinieneś zjadać więcej kalorii pochodzących z węglowodanów złożonych. Jeśli nie masz czasu zjeść w pracy spokojnie kanapek, wypróbuj batony zbożowe z dodatkiem owoców czy orzechów oraz specjalne batony dla sportowców z podwyższoną ilością białka i kalorii. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta