Jak rozpocząć zwiększanie wagi przy anoreksji? [Porada eksperta]

2015-08-17 14:39

Ważę obecnie 39 kg przy 155 cm wzrostu. Chcę to zmienić, lecz chcę to zrobić sama - czuję, że mam taką potrzebę. Czy jeśli zacznę jeść od razu 1200-1500 kcal na dzień, to czy nic mi się nie stanie? (do tej pory zwiększałam porcje o 100 kcal na tydzień, obecnie jestem na 1000 na dzień). Co mam jeść? Czy mogę jeść bez zahamowań to, na co mam chęć? (np. drożdżówki itp.) I czy ruch jest wskazany w takim przypadku?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Choroby nie wyleczysz dietą, bo to nie ona jest sprawcą twojej choroby. Potrzebna ci terapia behawioralna, a może nawet leki, które przepisuje lekarz. Co do diety, powinnaś powoli, czyli raz na tydzień, zwiększać ilość zjadanych kalorii o 100-200. Jeść lekkostrawne potrawy, aby nie wywoływać dyskomfortu, wzdęć, uczucia ciężkości. Kebaba czy kotlety sojowe, czy hummus bym odradzała, ale kurczaka w warzywach polecała, a zamiast drożdżówki omlet z owocami. O wysiłku fizycznym pomyśl, jak przytyjesz chociaż z 5-7kg i odbudujesz trochę masy mięśniowej, wzmocnisz przyczepy i więzadła. Póki co, nie ma co ryzykować bezruchu z powodu kontuzji. Pozostają spacery.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE