Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? [Porada eksperta]

2009-02-10 10:40

Mam niedoczynność tarczycy i biorę Euthyrox. Bardzo chciałabym schudnąć. Nie ćwiczę regularnie, ale staram się jakoś aktywnie spędzać wolny czas. Pracę mam siedzącą. Nie jadam pikantnych potraw, staram się jadać jak najwięcej warzyw, owoców, jogurtów (moja zguba - miłość do sera żółtego). Proszę o radę, co zrobić, żeby skutecznie zrzucić około 10 kg. Jak na razie waga stoi w miejscu. Dodam, że w wieku 25 lat ważyłam 65 kg (przed ciążą), po ciąży waga się zmieniła i nie chce niestety spaść. Obecnie ważę 69 kg.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Aby przyspieszyć tempo metabolizmu i odchudzić się, powinnaś przeorganizowac dietę: jeść więcej produktów bogatych w białka, a więc ryb, drobiu, sporadycznie czerwone mięso. Radzę ograniczyć jedzenie nabiału ze względu na sporą porcję cukru w jogurtach (podobnie jest z owocami, powinnaś jeść co najwyżej 3 porcje dziennie) i niestety sera żółtego.

Kolejnym elementem przyspieszającym spalanie tkanki tłuszczowej powinien być ruch. Najlepiej będzie, jeśli codziennie rano zafundujesz sobie szybki marsz, np. do pracy. Wtedy masz również szansę przyspieszyć przemianę materii na cały dzień. W miarę możliwości i wolnego czasu wprowadź ruch po południu: gimnastykę w klubie, basen, spacer.

Ruch, dużo białka, warzyw to recepta na szczupłą sylwetkę. Dieta z małą ilościa kalorii nic nie da. Będzie powodowała dalszy spadek metabolizmu utrudniający odchudzanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta