Jak schudnąć żeby nie obciążyć wątroby? [Porada eksperta]

2015-01-07 15:32

Jestem chora na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Przebyłam kurację 11 miesięczną rybawiryną i interferonem bez żadnych efektów. Po skończonej kuracji przytyłam 6 kg. Jak schudnąć , aby nie obciążyć wątroby?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Wątroba nie lubi odchudzania, dlatego, że musi bardzo intensywnie pracować, aby przerobić zgromadzony przez ciebie tłuszcz i żadne diety nie wchodzą w grę. Pozostaje ci zracjonalizować dietę i odrobinę ją odchudzić. Powinnaś jeść co 3 godziny, posiłki komponować z produktów, które nie szkodzą na wątrobę: chudy nabiał, drób, chude ryby gotowane na parze lub pieczone, kasze, ziemniaki, warzywa gotowane, sałaty, pieczywo mieszane.

Dieta powinna być urozmaicona i różnorodna. To, na co możesz sobie pozwolić bez ograniczeń, to aktywność fizyczna. Po wyczerpującej dla organizmu kuracji interferonem, powinna być ona w postaci marszu z kijkami albo zwykłego marszu. O tej porze roku warto skorzystać ze ślizgawki i biegówek. Powinnaś codziennie spacerować około godziny. Mogą to być 4 spacery po 15 minut.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta