Jak sprawdzić, czy nastolatek ma niedowagę? [Porada eksperta]

2018-01-29 10:13

Mam 13 lat, 152 centymetrów i ważę 42 kilogramy. Czy to źle? Mam niedowagę? Jeżeli tak to, co mogę zrobić z tym?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Żeby ocenić twoja masę ciała i jej rozwój, najlepiej byłoby porównać wyniki pomiarów na siatkach centylowych wzrostu i masy ciała. Na nich widać, jak rozwija się twoje ciało i czy prawidłowo. Teraz jesteś w fazie początkowej dojrzewania płciowego, dlatego mogą wystąpić wahania masy ciała przy intensywnym wzroście. To jest właśnie ten moment, kiedy musisz zadbać o odpowiednią dietę (bogatą w minerały, witaminy, białko, dobre tłuszcze oraz energię) i aktywność fizyczną.

Polecam ci strony Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, gdzie znajdziesz mnóstwo praktycznych informacji, o tym, jak nastolatki powinny komponować posiłki oraz jak muszą się ruszać, aby zdrowo się rozwijać. Jeśli jednak, przy tej masie ciała, czujesz, że nie masz siły, masz trudności z nauką, konieczna jest wizyta u pediatry i diagnozowanie organizmu, czy czasem nie masz niedoborów pokarmowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE