Jak ustalić dietę dla pacjenta w trakcie chemioterapii? [Porada eksperta]

2018-02-22 15:20

Proszę o pomoc w ustaleniu diety dla mojego brata, który obecnie przyjmuje drugi cykl chemioterapii przy rozpoznaniu szpiczaka. Ma przy tym niewydolność nerek i jest dializowany co drugi dzień. Jest odsyłany od nefrologa do hematologa.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

W przypadku brata i ustalenia dla niego sposobu żywienia należy skontaktować się z dietetykiem klinicznym. Tacy specjaliści są (a przynajmniej powinni być) w szpitalach, trzeba poprosić o kontakt lekarza prowadzącego. To są przypadki trudne, wymagające wglądu do historii choroby oraz specyfikacji stosowanych leków w terapii. Dietetyk kliniczny ma doświadczenie w takich przypadkach. Zawsze też można poprosić lekarza o informacje dotyczące głównych wytycznych żywienia i skontaktować się (za pomocą infolinii) z producentami odżywek medycznych, które to w swojej ofercie mają specjalistyczne produkty oraz wsparcie dietetyków, którzy doradzają w takich przypadkach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE