Jak zmniejszyć obwód talii przy skoliozie i wypadającym biodrze? [Porada eksperta]

2016-03-18 16:38

Jestem pięć lat po cesarskim cięciu, ciąża uszkodziła mi kreskę białą, miałam operowaną przepuklinę pępkową, obecna moja waga to 65 kg, przy wzroście 168 cm. Cierpię na anemię (żelazo w normie, ale zaniżona hemoglobina od 15 lat, leczona bez powodzenia). Ćwiczenia odpadają, mam chore kolana, skoliozę oraz wypadające biodro. Czy jest jakaś dieta, która pomoże zrzucić mi sam brzuch? Prowadzę sklep spożywczy, więc w ciągu dnia się nabiegam, pracuję 7 dni w tygodniu, jem, kiedy mogę, przeważnie to co wpadnie w rękę, niestety.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie ma diety odchudzającej brzuch, a gdyby była, to twórca otrzymałby nagrodę Nobla. Uważam jednak, że możesz zadbać o talię i brzuch odpowiednią gimnastyką, ale nie na brzuch, tylko na kręgosłup. Musisz zacząć ćwiczyć pod okiem specjalisty. Wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe (i automatycznie mięśnie brzucha). Do tej gimnastyki nie będą potrzebne kolana, wzmocnisz przy okazji mięśnie nóg, przywodzicieli i odwodzicieli, co tez pomoże biodru. Ćwiczenia zapobiegną operacji, a przynajmniej oddalą ją w czasie, no i poprawią ci komfort życia. Bieganie w sklepie to nie ruch, bo stale męczysz te same mięśnie i ciągle źle wykonujesz ruch, bo to krzywe, tamto słabe. Niestety musisz o siebie zadbać, podobnie z dietą. Wiesz, gdzie robisz błędy, powinnaś zmienić to. Skupić się na jednym, np. na częstych posiłkach. Wykorzystaj do tego specjalne koktajle odchudzające. Miksujesz je z wodą, wlewasz do termosu i spokojnie jesz/pijesz w "międzyczasie" + 2 posiłki w domu: śniadanie i kolacja. Lepsze to niż złapanie buły czy kawałka kiełbasy. Co do twojej anemii, warto sprawdzić, czy dobrze się odżywiasz i czy czasem nie masz choroby trzewnej w postaci utajonej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE