Jak zwiększyć masę ciała u nastolatka? [Porada eksperta]

2016-12-12 10:06

Mam 16 lat, ważę 66 kg, mam 174 cm wzrostu, chciałem się dowiedzieć więcej o dietach na masę. Teraz przyszła zima, nie mam tak dużo ruchu i sportu jak wcześniej, więc chciałem się troszeczkę za to wziąć, ograniczyć nawet ten sport jedynie do trenowania na siłowni, aby mieć szansę na większe przybranie na masie. Nie chcę oczywiście brać żadnych odżywek ani tego typu rzeczy, chciałbym to zrobić jedynie na dobrym, zdrowym odżywianiu się. Próbowałem już stosując diety z dużą ilością węglowodanów, na początku to skutkowało, jednak później waga nie chciała w ogóle iść w górę. Na prawdę bardzo mi na tym zależ, bo siłownia to jest to, co lubię robić w wolnym czasie, a wiadomo, że bez jakiejś wagi i masy mięśniowej, ciężko w jakikolwiek sposób polepszyć swój wygląd, a ogólnie bardzo trudno mi jest przybrać chociażby jeden kilogram. Jeszcze wracając do treningu, w internecie piszą, że musi to być trening z dużymi ciężarami i małą liczbą powtórzeń i nie wiem, co o tym myśleć, czy to faktycznie dobre wyjście w moim wieku.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Diety "na masę" w twoim przypadku nie są sensowne, podobnie jak aktywność fizyczna ograniczona tylko do ćwiczeń na siłowni. Jest to podyktowane fizjologią rozwoju. Jesteś w wieku najintensywniejszego rozwoju. Zaczniesz za chwilę bardzo intensywnie rosnąć, będą powiększać się twoje narządy, mięśnie, wzmacniać kości. To właśnie teraz warto, abyś popracował nad takimi cechami sprawności fizycznej, jak szybkość, siła, i gdzieś tam na końcu masa. Bardziej poleciłabym zajęcia ogólnorozwojowe, ale też takie, które rozwiną te wszystkie cechy. Myślę o cross ficie. To są takie zajęcia, które dopiero pokażą ci, jak sprawne jest twoje ciało i jak należy nad nim pracować, również na siłowni. Robienie pompek, wyskoków, dźwiganie ciężarów w tempie i do tego rywalizacja pomogą zbudować formę oraz ciało i twardy charakter. Oczywiście jako nastolatek powinieneś ćwiczyć pod okiem instruktora, który będzie czuwał nad twoim bezpieczeństwem i nauczy cię właściwego wykonywania ćwiczeń. W każdym klubie znajdziesz cross fit.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE