Jaka dieta przy hemochromatozie? [Porada eksperta]

2015-11-14 13:09

Jak powinna odżywiać się osoba z hemochromotozą pierwotną?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Pod tymi dwoma adresami znajdziesz więcej informacji o chorobie i jej przyczynach. Warto do nich zajrzeć. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/hemochromatoza-choroba-metaboliczna-ktora-moze-doprowadzic-do-smierci-aa-2Y8d-Ez8b-Eans.html oraz https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/cukrzyca-brunatna-brazowa-czyli-hemochromatoza-pierwotna-aa-dZHB-L3DU-FLZz.html.

Wracając do twojego pytania, jeśli chorujesz na hemochromatozę pierwotną, czyli wchłaniasz żelazo w dwunastnicy i odkładasz w narządach miąższowych z powodu wadliwych genów i do tego nie masz żadnych innych współistniejących chorób, masz okresowo upuszczaną krew, możesz jeść wszystko (włącznie z mięsem i sporadycznie z owocami cytrusowymi). Musisz uważać na witaminę C oraz alkohol, które przyspieszają wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego i uszkadzają wątrobę. Warto też odstawić wszelkie preparaty witaminowo-mineralne dostarczające m.in. żelazo i witaminę C. A możesz je np. znaleźć w preparatach na oczy (preparaty z luteiną) czy dodających energii, zapobiegających zaziębieniu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE