Jaka dieta przy kamicy żółciowej i karmieniu piersią? [Porada eksperta]

2017-04-25 12:36

Witam mam na imię Katarzyna. Miesiąc temu (podczas silnego bólu) dowiedziałam się że mam kamienie (złogi) ok 7mm. i że jest ich sporo. Operacja przewidziana jest na czerwiec. Tu pojawia się kolejny problem bo również miesiąc temu na świat przyszedł synek więc karmię piersią. Wiem o diecie lekkostrawnej - staram się przykładać do niej. Niestety od 5 dni co noc jest to samo, dość silny ból w środkowej części brzucha (wymioty). W tym momencie mogę jedynie wziąć paracetamol i Nospę oraz kąpiel. Co mogę zrobić, poprawić, czy wprowadzić do diety? Dodam, że nie przykładam wagi do częstych, a małych porcji. Jem śniadanie, obiad i kolację. Czy głodówka pomoże? Może zwiększyć spożywanie pewnych składników? Obiady w większości gotuje na parze, chleb używam pszenny. Śniadanie/kolacja: pomidor bez skórki, szynka drobiowa/ twarożek. Czasami piję kawę zbożową z mlekiem. Herbatę słodzę jedną łyżeczką cukru. Dodam, że cały czas karmię piersią.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Katarzyno, dolegliwości bólowe mogą się nasilać z powodu błędów żywieniowych, takich jak zbyt rzadkie posiłki, duża ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych, czyli również tłustych ryb, jajek, a szczególnie żółtek, produktów ciężkostrawnych czy tłustych, słodyczy i kawy i herbaty.

Spróbuj jeść więcej posiłków świeżo przygotowanych (nie z mrożonek ani wielokrotnie odgrzewanych), ale zmniejsz ich wielkość. Warto może wypróbować ziół: rumianek, koper (po konsultacji z lekarzem). Głodówka, niestety będzie mieć negatywny wpływ na proces laktacji i może wywoływać dolegliwości bólowe silne skurcze, nawet po wypiciu wody czy ziół .

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta