Jaka dieta przy nietolerancji fruktozy? [Porada eksperta]

2017-02-27 10:32

Córka ma 6,5 roku i ma stwierdzoną nietolerancję fruktozy, test oddechowy WTO. Czy mogłabym dostać listę owoców, warzyw, jakie ona może jeść. Zamiast zwykłego cukru używa glukozy.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Twoja córka ma zespół złego wchłaniania fruktozy, potwierdzony testem oddechowym. Na stronach Poradnika znajdziesz dużo praktycznych informacji: www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/nietolerancja-fruktozy-przyczyny-objawy-leczenie_36360.html. O diecie i produktach które musisz wyeliminować przeczytasz na www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-przy-nietolerancji-fruktozy-zasady-jakie-produkty-mozna-jesc_35692.html. Sumując, w menu córki powinny się znaleźć: woda naturalna (zamiast soków), herbatki ziołowe (niesłodzone) herbaty różnego rodzaju (niesłodzone), ryby, mięso, wędliny, naturalne produkty mleczne, jaja, tłuszcze roślinne, produkty zbożowe o niskiej zawartości fruktozy oraz tolerowane owoce i warzywa w odpowiedniej ilości. Z pieczywa najlepiej wybierać pełnoziarniste, bo zawiera mniej fruktozy niż wypiekane z białej mąki. Wskazane są też z kukurydzy, ryżu. Szczególnie powinnaś zwrócić uwagę na skład produktów umieszczany na etykiecie i unikać takich, które w składzie mają syrop glukozowo-fruktozowy. Będą to: soki, syropy, napoje, pieczywo cukiernicze, ale również produkty nabiałowe, wszelkie deserki mleczne, jogurty owocowe, lody, słodycze, żelki, wyroby czekoladowe z nadzieniem z owoców.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE