Jaka dieta przy zapaleniu żołądka? [Porada eksperta]

2016-10-11 11:14

Żołądek podatny na rozdymanie, antrum blado-czerwone o pstrym rysunku naczyniowym z kilkoma krwotocznymi wybroczynami, pobrano hist-pat z tej okolicy. Czekam na wynik. Jak powinnam się odżywiać?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Antrum to dolna część żołądka, u ciebie z aktywnym zapaleniem ścian żołądka. Więcej szczegółów na ten temat będzie wiadomo po badaniu histopatologicznym. Stan zapalny w żołądku najczęściej jest spowodowany: zakażeniem bakterii Helikobacter pylori, nieodpowiednią dietą, paleniem papierosów, spożyciem alkoholu i stresem, prowadząc do ubytku śluzówki dochodzącym aż do warstwy mięśniowej narządu i krwawień. Zazwyczaj stan zapalny żołądka leczy się stosując środki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek oraz dietą przeciwwrzodową.

Jeśli chodzi o dietę, wystarczy wykluczyć z niej produkty z cukrem, ostre, tłuste i smażone pokarmy, tłusty nabiał – ponieważ podrażnia on błonę żołądka. Należy odstawić alkohol, papierosy i produkty długo zalegające w żołądku, takie jak: pieczywo żytnie i razowe, naleśniki, pierogi, zapiekanki z żółtym serem, pasztety, zupy na tłustych wywarach, z ryb, mięs, a także z grzybów, zaprawiane zasmażkami, paszteciki, grube kasze, mięsa i ryby smażone, również w głębokim tłuszczu, wędliny mielone, wędliny mocno wędzone, kiełbasy, sosy do potraw (również z wygodnej żywności, czyli natychmiast gotowe do spożycia), smalec, słoninę, margarynę w kostkach i kwaśną śmietanę, warzywa kapustne, cebulowe, rzodkiewki, rośliny strączkowe, ocet, chrzan, musztardę, pikle, marynaty warzywne i owocowe, kremy, tłuste ciasta, torty, mocną kawę i herbatę, wszystkie napoje gazowane, soki owocowe, również nierozcieńczone wodą, marmoladę, czekoladę nadziewaną i cukierki.

Co możesz jeść, znajdziesz w linku www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-przy-wrzodach-w-ostrej-fazie-choroby-wrzodowej-co-jesc-gdy-masz-_40987.html.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta