Jaka jest przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust? [Porada eksperta]

2017-02-06 11:09

Od kilku lat mam problem z nieświeżym oddechem. Nie jest on spowodowany niedbałością o higienę jamy ustnej. Pojawia się zaraz po wyszczotkowaniu zębów, użyciu płynu do płukania jamy ustnej lub po jedzeniu. Zauważyłam, że gdy używam Meridol halitosis zwalczającego lotne związki siarki, to mam normalny oddech, ale wystarczy, że coś zjem i nieprzyjemny zapach wraca. Lekarz rodziny nie wie, co może mi być.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Pod linkiem poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/nieswiezy-oddech-objawy-i-leczenie_34938.html znajdziesz informacje na temat ewentualnych przyczyn powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Jest ich bardzo wiele i wymagają pogłębionej diagnostyki. U laryngologa (choroby zatok), gastrologa (choroby wątroby, jelit, niedrożność jelit, stany zapalne śluzówki przewodu pokarmowego, refluks, helicobacter pylori), nefrologa, bo brzydkim zapachem z ust mogą manifestować się choroby nerek. No i wiadomo - dentysty. Wydaje się, że na jakimś odcinku przewodu pokarmowego (najprawdopodobniej jelita) zalega pokarm. Związki siarki, które z jelit przechodzą do krwioobiegu, dochodzą do płuc i dostają się do wydychanego powietrza, można powiązać z żywnością, w której występuje siarka. Oprócz czosnku, cebuli, pora, mogą to być rośliny kapustne, strączkowe, jajko, których powinnaś unikać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE