Jedzenie cytrusów przy refluksie - czy jest wskazane? [Porada eksperta]

2014-11-24 16:00

Mam zapytanie dotyczące cytrusów w diecie osób z refluksem. Informacje w internecie są bardzo niespójne. Zaczęłam właśnie odkwaszanie swojego organizmu. W większości informacje podają, że grejpfrut, cytryna, pomarańcze są zasadowe i bardzo wskazane w diecie osób "zakwaszonych". Choroba refluksowa wiąże się z tą przypadłością. Pani pisze, żeby unikać soków cytrusowych (oczywiście, że tych nie słodzonych) gdyż powodują zgagę - mam co do tego wątpliwości. Czy faktycznie tak jest?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Cytrusy, a więc pomarańcze, limonki, mandarynki cytryny i grejpfruty, nie są wskazane dla osób mających problemy z refluksem ze względu na dużą zawartość kwasów owocowych, która dodatkowo zwiększa kwasowość soków trawiennych. Poza tym zawarta w cytrusach witamina C zwiększa produkcję soków żołądkowych, nasilając objawy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE