Jem za mało i waga stoi w miejscu [Porada eksperta]

2017-03-10 15:54

Przeszłam na dietę, do jakiegoś czasu chudłam (niestety nie dużo, tylko 4 kg), a później już nic. Jestem osobą dość szczupłą i zależy mi na pozbyciu się tego "ostatniego" tłuszczu", który dzieli mnie od uzyskania idealnej figury, i przejścia do budowania mięśnia (zaznaczę również, że regularnie ćwiczę siłowo, jak też wykonuję treningi interwałowe i kardio). Fakt braku spadku wagi zaniepokoił mnie i podliczyłam kalorie, które spożywam w ciągu dnia. Wyszło mi dużo mniej, niż bym się spodziewała: 1000-1200 kcl. Wiem, że to za mało. Obliczyłam, ile kalorii powinnam jeść na diecie i wyszło mi około 1600 kcl. Jak podnieść ilość kalorii, aby mój metabolizm znowu wrócił do świetnej formy, i jak to zrobić nie przybierając na wadze, a właśnie chudnąc? Boję się, że pomimo powolnego dodawania kalorii i dojścia do 1600 kcl, moja waga wzrośnie, albo będzie stała w miejscu?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Po pierwsze, muszę wiedzieć, ile tłuszczu masz, gdzie jest on rozmieszczony i czego naprawdę chcesz, czy zwiększyć masę mięśniową kosztem tłuszczu, czy być po prostu bardzo szczupłą (co może być niemożliwe z powodu budowy ciała). Każda z tych wersji potrzebuje określonego wysiłku fizycznego oraz wydatkowanych kalorii, z konkretnych źródeł. Musisz się zdecydować na konkretne działania: wykonać skład ciała, odwiedzić fizjologa, aby opracować strategie dietetyczno-ruchową. Generalnie, jeśli dostarczasz organizmowi 1200 kcal i waga stoi, oznacza to, że spalasz mięśnie, a nie tkankę tłuszczową, angażując do tego te ścieżki metaboliczne, które będą gromadzić kalorie w organizmie, pomimo wysiłku. Co mam ci poradzić, niewiele wiedząc o twoim metabolizmie? Zrób jeden, a najlepiej dwa dni w tygodniu normalnego jedzenia, aby przyspieszyć metabolizm, tzw. Cheat Day. Możesz jeść wszystko i do tego w takich ilościach, na jakie masz ochotę. To jest najlepszy sposób na przyspieszenie metabolizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE