Kamica nerkowa - co jeść, a czego unikać? [Porada eksperta]

2013-04-06 16:58

Co jest wskazane, a czego bezwzględnie unikać, aby nerki nie dokuczały?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

W każdym przypadku kamicy nerkowej należy przyjmować większe ilości płynów tak, aby ilość oddanego moczu wynosiła około 2 litrów na dobę. Płyny mogą być przyjmowane w postaci zwykłych napojów (z wykluczeniem zabronionych w danym typie kamicy), jak również w postaci wód mineralnych. Szczególnie korzystna jest woda "JANA" i "DĄBRÓWKA" (ale uwaga: woda pitna nie może być zbyt "twarda", gdyż może wtedy mieć wpływ na powstawanie kamieni węglanowych i wapniowych).

Wybór diety zależy od rodzaju obecnych w moczu osadów lub kamieni. Z pożywienia należy wykluczyć pokarmy obfitujące w substancje tworzące złogi w drogach moczowych.

W diecie należy zmniejszyć lub zwiększyć, w zależności od potrzeb, ilość białka oraz unikać produktów zawierających używki i nadmiernie obciążających nerki pracą (sól, alkohol, kawa).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE