Kłopoty z wypróżnianiem [Porada eksperta]

2017-03-03 15:32

Od wielu lat codziennie rano moja rutyna obejmuje kawę, przynajmniej dwa papierosy i trzy skorzystania z toalety. Całość zajmuje ok. 2 godziny i jest to męczące. Wiadomo, że kawa+papieros działa przeczyszczająco - bez tego nie jestem w stanie się wypróżnić. Spożywanie dużej ilości błonnika lub śliwek nie pomaga. Dodatkowo mam problem natury psychologicznej, niepozwalający wypróżniać się w toaletach publicznych lub na wyjazdach poza domem. Kał jest całkowicie normalny, nie są to biegunki. Jest to jakaś choroba? Da się coś na to poradzić?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Żebym mogła odpowiedzieć precyzyjniej, powinnam ocenić twój sposób żywienia. Bez tego nie wiadomo, jaki rodzaj zaparć masz: przewlekły, wymagający diagnostyki, czy czynnościowy, spowodowany nieodpowiednią dietą.

Aby jelita funkcjonowały prawidłowo, w codziennym menu powinno się znaleźć 3/4 kg warzyw, produkty pełnoziarniste: pieczywo, makaron oraz kasze. Do tego powinieneś wypijać ok. 0,5 l jogurtu naturalnego z probiotykami i przynajmniej 2-3 razy w tygodniu zjeść pieczonego łososia, wiadomo lekkostrawne białko - pieczony, gotowany drób. Koniecznie powinieneś wypijać 1,5-2 litrów wody dziennie. Sposób odżywiania, należy odnieść do twojego trybu życia i sprawdzić, czy dużo się ruszasz, czy raczej siedzisz i nie uprawiasz sportu, albo za dużo go uprawiasz. Musisz wiedzieć, że przewlekłe zaparcia mogą manifestować wiele chorób, dlatego nie ma co szukać rozwiązań w internecie, tylko odwiedzić lekarza i rozpocząć diagnostykę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE