Koślawe kolana [Porada eksperta]

2013-04-08 14:55

Mam 15 lat i problem z kolanami - mam koślawość kolan, co prawda ortopeda stwierdził, że nie jest aż tak znaczna, ale chciałabym coś z tym zrobić. Zna Pani może jakieś ćwiczenia, które byłyby odpowiednie na coś takiego?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Wszystkie moje sugestie powinny być skonsultowane z lekarzem ortopedą. Ćwiczenia dla ciebie mają za zadanie wzmocnić mięśnie rozciągnięte, rozluźnienie mięśni skróconych oraz naukę poprawnego chodu. Nie powinnaś:
- stać długo w rozkroku,
- siadać w siadzie klęcznym i rozkładać podudzia (łydki) na zewnątrz.
Musisz: nauczyć się chodzić kontrolując to, aby nogi Ci nie uciekały na boki, wykonywać ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu, jeździć na rowerze z obniżonym siodełkiem, pływać.
Zestaw ćwiczeń domowych
1. Stanie w małym rozkroku, dłonie oparte na wewnętrznej stronie kolan. Rozpychasz kolana.
2. Siad ugięty na krześle. Zakładasz prawą stopę na lewe kolano i pchaj prawą ręką kolano w dół. Wytrzymaj 6 sek; zmiana stron 3. Siad skrzyżny. Wstań z nogami skrzyżnymi.
4. Siad skrzyżny dłonie na kolanach, ramiona równolegle po kątem prostym w stawach łokciowych. Spychaj kolan w dół naciskając dłońmi.
5. Siad o nogach ugiętych w stawach kolanowych na zewnątrz, stopy złączone podeszwami opierają się o siebie, dłonie obejmują grzbiet stóp. Rozpychanie kolan łokciami rozsuwanymi na zewnątrz, z niewielkim opadem w przód.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta