Luźne stolce - jakie są przyczyny i leczenie? [Porada eksperta]

2013-12-19 12:14

Jestem młodym człowiekiem uczęszczającym do gimnazjum. Od ok. roku mam problemy z jelitami. Kiedyś miałem często jelitówki itp. Przeszło mi, teraz zmagam się z luźnymi stolcami każdego ranka, i czasem po południu. Boję się, że w szkole rozboli mnie brzuch itp. Moi rodzice mówią mi, że to przez stres mam luźne stolce. Nie wytrzymuję już. Miałem robione badanie USG, nic złego nie wykryto, proszę o jakieś porady.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Przyczyn może być wiele, dlatego powinieneś zostać zdiagnozowany przez gastroenterologa, proktologa. Problemem może być nietolerancja i alergia na jakiś produkt, np. na gluten. Przyczyną może być nieprawidłowa flora bakteryjna zasiedlająca przewód pokarmowy, np. drożdżaki, nieswoiste zapalenia jelit, problemy z wydzielaniem enzymów trawiennych i mnóstwo innych.

Niezwłocznie powinieneś odwiedzić lekarza i dietetyka, aby ustalili diagnozę i opracowali dietę dla ciebie. Nadmierna perystaltyka zmniejsza przyswajanie składników odżywczych i ma wpływ na rozwój kości, narządów wewnętrznych. Pozdrawiam serdecznie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta