Luźne, wodniste stolce - przyczyny [Porada eksperta]

2013-05-02 18:05

W marcu przechodziłam silne zapalenie oskrzeli (w szpitalu na oddziale pulmonologicznym), stąd też aplikowano mi sporo antybiotyków i innych leków. Do tej pory nie mogę dojść do pełnego zdrowia. Dolegliwości mam teraz innego typu: np. problemy z wypróżnianiem - luźne, skąpe, wodniste stolce z gazami, najczęściej rano (biegiem do łazienki). Do tego ogólne osłabienie, teraz doszedł jeszcze ból w plecach - opasujący na wysokości nerek. Mam już tego dość. Wiem, że w szpitalu próby wątrobowe były wątpliwe (ale to nie był "temat choroby"). Moje pytanie: o czym świadczy ten zestaw dolegliwości?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj! Niestety, nie jestem lekarzem i obawiam się, że bez lekarza pierwszego kontaktu się nie obejdzie. Luźne, częste stolce wymagają diagnostyki bo mogą świadczyć o dysfunkcji wielu narządów (wątroba, trzustka), a niekoniecznie wynikać tylko z nieprawidłowej mikroflory jelit. Mogą też manifestować alergie i nietolerancję pokarmową, która mogła dać o sobie znać w związku z chorobą. Luźne stolce nie mogą też trwać w nieskończoność, bo doprowadzą do niedoborów pokarmowych. Ocena ich stopnia też należy do lekarza. Nie zwlekaj więc, tylko zrób badania krwi, elektrolity, próby wątrobowe, poziom cukru we krwi, CRP, a nawet badanie kału w kierunku pasożytów czy krwi utajonej. Pozdrawiam i życzę cierpliwości w ustalaniu diagnozy. Ja co najwyżej mogę pomóc ci naprawić twoje błędy dietetyczne, wiedząc oczywiście co jesz.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE