Małopłytkowość u osoby z cukrzycą i rakiem prostaty [Porada eksperta]

2015-07-22 14:03

Mój tata ma raka prostaty z przerzutami do kości. Jest w trakcie hormonoterapii i miał 4 razy radioterapię, jednak jego organizm ma za mało płytek krwi i musiała być przerwana. Proszę o podpowiedź, jak możemy pomóc tacie w produkcji krwinek. Trudność jest tym większa, że tata ma również cukrzycę typu 1. Tata ma 63 lata.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

O małopłytkowości i jej przyczynach przeczytasz na https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/trombocytopenia-maloplytkowosc-mala-liczba-plytek-krwi-aa-gwCt-uoy7-tmfd.html.

Z punktu widzenia dietetycznego małopłytkowość może być wywołana przez niedobór kwasu foliowego oraz witaminę B12. Kwas foliowy najobficiej występuje w szpinaku, brokułach, brukselce, szparagach i w podrobach (wątróbce kurzej). Z kolei witamina B12 w wątrobie wołowej, cielęcej, kurzej i nerkach wołowych i cielęcych. Za ich brak w organizmie może być też odpowiedzialna flora bakteryjna, zniszczona podczas radioterapii. Warto więc też dietę wzbogacić w fermentowane napoje mleczne z bifidobakteriami i bakteriami produkującymi kwas mlekowy. Wyszczególnione produkty można bez obaw wprowadzić do jadłospisu cukrzyka, nie nadużywając podrobów ze względu na duże ilości cholesterolu. Jeśli chodzi o suplementy, o nich decyduje lekarz. Kwas foliowy jest na receptę, a z kolei witamina B12, najlepsza jest w zastrzykach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta