Mam uczucie zimna, poty, dreszcze: co robić? [Porada eksperta]

2015-03-30 12:43

Mam 24 lat, od około pół roku mam dziwne objawy: zimne stopy i dłonie, dreszcze, po których jest mi zimno, pocę się pod pachami i pocą mi się dłonie. Czasami w nocy zalewają mnie poty. Czego mogą to być objawy? Do jakiego lekarza się zgłosić? Dodam, że jestem dość chuda (48 kg\170 cm wzrostu), ale jem tyle, co zawsze. Dreszcze mam również podczas palenia tytoniu (teraz ograniczam).

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i zrobienia dokładnych badań organizmu. Morfologia z rozmazem, elektrolity, poziom witaminy D, hormony tarczycy: TSH, FT3 i FT4, badanie moczu, badanie kału w kierunku pasożytów. Twoje BMI wskazuje na niedożywienie, także dietetyk powinien ocenić, czy rzeczywiście "jedzenie tego, co zawsze" nie jest przyczyną twojego samopoczucia i nie przekłada się na dysfunkcje organizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE