Mężczyzna po 40. chce przytyć [Porada eksperta]

2016-01-17 12:22

Mam 185 wzrostu i ważę 60 kg. Chciałbym przytyć, były podejmowane próby, ale bez efektu. Robiłem sobie badania i wyniki są dobre. Jestem osobą aktywną zawodowo, nie lubię siedzieć. Chcę przytyć.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Aby powstał sensowny program żywieniowy dla ciebie, powinieneś skontaktować się ze specjalistą dietetykiem i trenerem. Dietetyk na podstawie wywiadu żywieniowego i wyników badań, pomiarów masy ciała, fałdów skórno-tłuszczowych ustali, czy popełniasz błędy dietetyczne i czy czasem styl życia nie ma wpływu na twoją masę ciała.

Badania, które powinny znaleźć się u dietetyka, to: morfologia, lipidogram poziomu cukru we krwi, stężenie hormonów tarczycy, nadnerczy, badania w kierunku obecności pasożytów, poziom witaminy D, elektrolity (wapń, magnez, sód, potas, fosfor), badanie ogólne moczu. Przed podjęciem wysiłku powinieneś zrobić próby wysiłkowe (ze względu na wiek). Po nich łatwiej będzie ustalić dla ciebie strefy optymalnej aktywności nastawionej na budowę masy i siły. Opracowaniem konkretnego treningu dostosowanego do twoich możliwości wysiłkowych i czasowych powinien zająć się trener, a tobie pozostaje już tylko jego realizacja.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta