Morszczyn pęcherzykowaty a Levothyroxine [Porada eksperta]

2018-02-06 8:41

Chciałabym dowiedzieć się, czy mogę brać krople (ekstrakt) z morszczyna pęcherzykowatego? Czytałam, że pomaga przy niedoczynności tarczycy i ma wiele właściwości zdrowotnych. Ale również może przy przedawkowaniu wywołać niepożądane objawy nadczynności tarczycy. Ja przy mojej niedoczynności biorę 75 mg Levothyroxine i z stąd moje pytanie. Pytam również dlatego, że tutejsi lekarze nie są zbytnio wyspecjalizowani. Na razie niestety nie wybieram się do Polski, mieszkam w Walii.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Morszczyn pęcherzykowaty nie jest źródłem hormonu tarczycy, ale jodu. Jeśli więc masz niedobór jodu potwierdzony badaniami, wtedy ze wskazań lekarza możesz suplementować jod. Jeśli jednak tak nie jest, branie na własną rękę, może szkodzić. W przypadku stanów zapalnych tarczycy jod jest niewskazany. Dotyczy to również żywności bogatej w jod, czyli wodorostów, ryb morskich, mleka ze względu na to, że do mycia urządzeń mleczarskich używane są związki jodu, a krowy jedzą sól jodowaną. Jeśli masz stan zapalny tarczycy, radziłabym też ostrożnie raczyć się sushi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE