Nadciśnienie tętnicze i stłuszczenie wątroby-jaka dieta? [Porada eksperta]

2014-09-19 15:55

Mój mąż - lat 50 - ma nadciśnienie, bierze leki na nadciśnienie i ma stłuszczoną wątrobę (ALT 150 U/L) AST w górnej granicy normy. Proszę mi podpowiedzieć, jaką dietę powinien stosować? Co może jeść, a czego powinien unikać? Czy powinien skupić się na diecie dla nadciśnieniowców czy na diecie dla osób ze stłuszczoną wątrobą? Lekarz nic nie powiedział, jaką dietę powinien stosować. Wizytę ma dopiero w przyszłym tygodniu. Martwię się o niego, chciałabym mu pomóc. Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dieta męża powinna być lekkostrawna z ograniczoną ilością tłuszczu, właśnie ze względu na wątrobę, ale i bez dodatku soli. Sposób żywienia powinien oszczędzać wątrobą i monitorować sól - do 3 g codziennie.

Mąż powinien zrezygnować z tłustych, smażonych potraw, nasion roślin strączkowych, alkoholu czy nawet pieczywa cukierniczego typu croissant. Ze względu na nadciśnienie nie powinien używać soli do potraw i unikać słonych produktów. Bardzo zdradliwe są elektryczne młynki, które dozują sól do potraw, mieląc ją.

Z produktów "przesolonych", warto zrezygnować z produktów "wygodnych" w kuchni, czyli koncentratów, sosów, zup, gotowych dań, przyprawy typu sos sojowy. Mąż powinien unikać jedzenia na mieście. Powinno się także zwracać uwagę na skład i zawartość soli w pieczywie, serach, serkach i wędlinie. W codziennym menu trudno monitorować spożycie soli. Tu poleciłaby dietę DASH, najzdrowszą dietę świata przeznaczoną właśnie dla nadciśnieniowców. Musisz z niej tylko wykluczyć produkty niepolecane na stłuszczoną wątrobę: tłuste i smażone, których nie ma za wiele w menu.

Więcej informacji o diecie DASH >>Dieta DASH sposobem na nadciśnienie<<

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta