Nadmierny apetyt u starszej osoby [Porada eksperta]

2018-01-10 8:34

Moje pytanie dotyczy babci. Ma 72 lata, cukrzycę, nadciśnienie, problemy z sercem, jest osobą otyłą, ma endoprotezę stawu biodrowego. Od kilku miesięcy ma problem z odpowiednim poziomem cukru we krwi. Była 2-krotnie w szpitalu, jednak ostatnim razem, gdy miała zbyt wysoki poziom cukru - 600 mg/dL, odmówiła transportu do szpitala, nic sobie nie robi z wysokości cukru ani spadków 35 mg/dL - 40 mg/dL. Nie trzyma diety, nie chce jeść tego, co jej wolno i w dawkach jakie jej wolno, podjada, praktycznie przez cały dzień musi mieć zajęcie, musi coś chrupać, żuć, przekąszać. Ona wie i ja, że wolno jej jeść 5 razy dziennie w zbilansowanych porcjach, jednak ona robi swoje, nie mam już argumentów ani cierpliwości, niczyja opinii, prośby, nakazy, zakazy nie robią na niej wrażenia, nie dba o swoje zdrowie. Czy istnieje jakiś skuteczny suplement diety lub podobne, by zmniejszyć jej apetyt? Babcia ma ciężki charakter więc trudno z nią cokolwiek negocjować. Jedynie w formie tabletki może przyjąć suplement itp., żaden syrop czy zastrzyk nie może być.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zdarza się i to często, że osoby w podeszłym wieku ignorują zalecenia lekarskie w przypadku chorób przewlekłych, a nawet stanach zagrażających życiu. W myśl, zasady, "co mi tam, ja już niedługo umrę, to co mam sobie odmawiać tego, co najbardziej kocham!". Moja mama ma 93 lata i mam z nią taki sam problem.

W przypadku twojej babci, najlepiej byłoby porozmawiać z diabetologiem, aby podpowiedział, co zrobić w tej sytuacji. On może też podjąć decyzję o wprowadzeniu suplementu czy zmianie leku na cukrzycę, który może wydatnie zmniejszyć apetyt. Może warto też rozważyć kontakt z psychologiem. Może rozmowa z nim spowoduje, że babcia przemyśli swoje podejście do życia i choroby i zacznie racjonalnie jeść, da się też namówić na wyjście z domu i kontakt z równolatkami, zmieniając w ten sposób swoją hierarchię wartości. W wielu poradniach diabetologicznych są psychologowie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta