Nastolatka chce przybrać na wadze. Od czego zacząć? [Porada eksperta]

2016-01-18 8:37

Chodzę do 1 klasy technikum i mam 16 lat. Jestem bardzo szczupła, ważę 45 kg i mam 165 cm wzrostu. Bardzo chciałabym przytyć. Jem naprawdę sporo, ale bez efektów. Mam bardzo szczupłe nogi, które brzydko wyglądają. Na twarzy też nie jestem taka, jaka chciałabym być. Czy mogłabym dostać porady, jak przytyć?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie wydaje się, że teraz sama dieta pomoże. Powinnaś iść do lekarza i przebadać się dokładnie. Z jednej strony wyniki badań pokażą, czy nie masz niedoborów pokarmowych, np. żelaza, białka, elektrolitów (a trzeba pamiętać, że właśnie teraz bardzo intensywnie się rozwijasz i rośniesz), z drugiej strony może okazać się, że potrzebujesz dokładniejszej diagnostyki. Mogą być potrzebne badania hormonów, badanie w kierunku obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym.

Jak już będzie wiadomo, że jesteś zdrowa, dopiero wtedy należy przystąpić do ułożeniu diety i weryfikacji tego, co nazywasz "jem naprawdę sporo". Jeśli chodzi o twój wygląd, nie martw się, za chwilę z brzydkiego kaczątka zamienisz się w fajnie zbudowaną nastolatkę. Aby tak było, warto się ruszać. To właśnie teraz budujesz masę mięśniową i możesz pracować nad wyglądem mięśni (sprzyjają ci hormony) i właśnie teraz wyćwiczysz ładne uda, zgrabne pośladki, ramiona i wyprostowaną sylwetkę. Warto o tym pamiętać, jak również o tym, że nie istnieje dieta zmieniająca wygląd twarzy czy ciała, jak mówią celebrytki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta