Nie mogę przytyć: co mogę zrobić? [Porada eksperta]

2015-10-30 13:06

Mam 184 cm wzrostu, 63 kg wagi, wiek 33 lata. Moja waga maksymalna to 66 kg. Paliłem papierosy 7 lat, nie palę już 6. rok, a nie przytyłem ani grama. Spożywam dziennie 3-4 posiłki, jem dość często, spożywam mięso, słodycze, piję piwo. A przytyć nie mogę w ogóle. Uprawiam sport rekreacyjnie, jeżdżę rowerem 2 razy w tygodniu po 20-30 km, raz w tygodniu biegam po 5 km. Ogólnie czuję się dobrze.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Powinieneś zacząć od wizyty u lekarza i przebadania się. Należy sprawdzić poziomy hormonów (hormony tarczycy, trzustki, nadnerczy), kondycję organizmu i ewentualnie ocenić niedobory pokarmowe oraz przebadać się w kierunku obecności pasożytów. One też mogą być przyczyną szczupłej masy ciała. Możesz mieć też szybki metabolizm i ektomorficzny typ sylwetki, czyli taki, który słabo buduje masę mięśniową. Wtedy ograniczasz ćwiczenia tlenowe na rzecz beztlenowych (czyli więcej pracy na siłowni) i zmniejszasz udział białek w diecie na rzecz produktów skrobiowych (nie zapominając o warzywach). Jak w sumo. Na wieczór kluski, makarony. Potrawy możesz też wzbogacać o tłuszcz. Może być to bezsmakowy olej z pestek winogron oraz pestki, ziarna i orzechy. Jest to zdrowsze rozwiązanie, niż jedzenie słodyczy. One będą powodować wzrost poziomu trójglicerydów oraz cholesterolu, zwiększać ryzyko zawału i zatoru (mimo szczupłej sylwetki).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE