Noszę aparat ortodontyczny. Co jeść, aby przytyć? [Porada eksperta]

2014-08-09 20:31

Mierzę 168 cm, ważę 49 kg. Zawsze byłam szczupłą osobą. Mama i tata w młodości byli również bardzo szczupli. Mam 25 lat. W kwietniu w przyszłym roku biorę ślub i chciałabym wyglądać zdrowo. Jeszcze dwa miesiące temu ważyłam 51 kg i czułam się dobrze. Te dwa kilogramy sporo zmieniły. Od momentu założenia aparatu nazębnego - nie wiem co mam jeść, by tyć. Nie mogę nic gryźć. Nie jadam praktycznie mięsa (oprócz piersi z kurczaka). Bardzo lubię jeść. Obecnie wysokie miejsce w mojej diecie zajmują warzywa i banany. Dodatkowo zaczęłam pić tabletki musujące: magnez, żelazo. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Warto, abyś odwiedziła specjalistę dietetyka i oddała się w jego ręce. Dieta urozmaicona, składająca się ze 40 produktów o odpowiednim rozdrobnieniu powinna poprawić twoją masę ciała. Trzeba tez ocenić czy nie masz zaburzeń odżywiania, sprawdzić skład ciała i ocenić twój sposób żywienia w stosunku do trybu życia jaki prowadzisz.

Póki co, możesz swoja dietę uzupełniać o wysokoenergetyczne preparaty medyczne (do nabycia w aptekach). Oczywiście wtedy musisz zaprzestać brania suplementów witamin i minerałów, bo są to produkty zbilansowane. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta