Odstająca przepona u nastolatka [Porada eksperta]

2017-02-22 10:48

Mam 14 lat i już wcześniej zauważyłem, że mam lekko odstającą (trochę bardziej niż przeciętnie) przeponę natomiast dolna część brzucha jest normalna. Jak na swój wiek, mam bardzo mocne mięśnie brzucha. Czy da się jakoś "pozbyć" odstającej przepony jakimiś ćwiczeniami? Jak rano budzę się, to brzuch mam, że tak powiem idealny, ale np. kiedy dźwigam 26 kg sztangę, to z brzucha mam taki trochę bęben. Czy da się coś z tym zrobić i czy z takim problemem mogę mieć tzw. kaloryfer?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Przepona jest największym mięśniem oddechowym znajdującym się w wewnątrz klatki piersiowej. "Przyczepiona" jest do niej w części lędźwiowej, mostkowej i żebrowej. Część lędźwiowa jest najmocniejsza. Jest też mięśniem poprzecznie prążkowanym, pracującym niezależnie od naszej woli. Zmiana położenia przepony, jaka ma miejsce przy oddychaniu, powoduje zmniejszenie ciśnienia w płucach, powodując jego zassania i wdech. Przepona jest też stabilizatorem narządu ruchu. Napinając się razem z mięśniami dna miednicy, mięśniami brzucha, mięśniami biodrowo – lędźwiowymi i czworobocznymi lędźwi pełni ważną funkcję podporową dla kręgosłupa lędźwiowego, co tym samym zapewnia ruch kończyn.

Dlaczego o tym piszę, aby uświadomić ci fakt, że jest to jeden z wielu (ok. 400) mięśni w ciele, które, jak masz 14 lat, dopiero zaczynają z ogromną dynamiką powiększać się. Nie możesz więc w pracy nad ciałem skupiać się wyłącznie nad jakimś jednym fragmentem, który "nie pasuje". Musisz rozwijać wszystkie mięśnie, odpowiednią aktywnością fizyczną. Polecałabym wysiłki, które są nie tylko siłowe, ale również siłowo-wytrzymałościowe, zapewniające fizjologiczny rozwój muskulatury, kośćca i narządów wewnętrznych. Może to być cross-fit, prowadzony na specjalnych zajęciach dla nastolatków, tenis, pływanie. Zajęcia ogólnorozwojowe z akcentem na fizjologiczny, harmonijny rozwój mięśni, ale również cech motorycznych, takich jak szybkość, gibkość, skoczność. Odstająca przepona to może być również efekt nieprawidłowej diety i dlatego przyjrzałabym się jej baczniej. Ruchy przepony są niezależne od woli człowieka, mogą być jednak modyfikowane pośrednio przez inne grupy mięśni (na przykład podczas śpiewu czy wstrzymywania oddechu).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE