Odżywiam się prawidłowo, ale mam niedowagę [Porada eksperta]

2013-08-23 13:39

Witam. Chciałabym poradzić się odnośnie mojej wagi. Mam 165 cm wzrostu i ważę zaledwie 47 kg (BMI=17.26, czyli lekka niedowaga). Jest to dla mnie strasznie uciążliwe, ponieważ po pierwsze sama źle się z tym czuję, a po drugie cały czas słyszę głupie komentarze typu "patrz anorektyczka" lub "wyglądasz jak z Oświęcimia". Mam już tego dość. Nie wiem, co mam robić. Czytałam wraz z mamą wiele porad na stronach internetowych na temat zdrowego przytycia i wspólnie stwierdziłyśmy, że robię wszystko tak jak powinno być. Robiłam niedawno różne badania i wszystko okazało się być w normie poza wagą. Proszę o jakieś wskazówki, które pomogą mi przybrać chociaż trochę na wadze.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj. Najlepiej udać się do specjalisty, aby zważył cię, oszacował ilość kalorii, której potrzebujesz, do wieku i stylu życia. Dietetyk zrobi wywiad żywieniowy i oceni, czy rzeczywiście jesz prawidłowo. Na podstawie wywiadu może stwierdzić, że jesteś szczupłej budowy ciała i niewiele możesz z tym zrobić. Jeśli czujesz się niedowartościowana, warto zacząć uprawiać sporty, w których szczupła sylwetka ciała jest ogromnym atutem. Póki co do każdego posiłku dodawaj łyżkę oleju z pestek winogron i staraj się jeść dużo węglowodanów w postaci klusek, makaronów, kasz i warzyw. To powinno wystarczyć do czasu wizyty u specjalisty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE