Odżywka białkowa przy niedoczynności tarczycy [Porada eksperta]

2014-05-13 9:47

Od roku choruję na niedoczynność tarczycy, a od kilku miesięcy intensywnie ćwiczę. Waga spada powoli, ale spada. W związku z tym mam pytanie dotyczące odżywki białkowej po treningu. Czy przy niedoczynności tarczycy można ją zażywać?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Dieta bogatobiałkowa jest wręcz zalecana przy niedoczynności tarczycy, ale mam na myśli produkty bogate w białka takie jak białka jaj, mięso czy ryby.

Nie ma potrzeby używać odżywek białkowych z dwóch powodów. Po pierwsze są one robione z białek mleka i serwatki (i soi), a mleko niedoczynna tarczyca lubi odkładać w postaci tłuszczu zapasowego podskórnego. Po drugie odżywki mogą być zanieczyszczone hormonami i innymi niedozwolonymi związkami. Odżywki, które są czyste mają certyfikaty niezależnych laboratoriów. Badania te są powtarzane. Stąd też wysoka cena tych odżywek. Bez obaw kupują je związki sportowe dla swoich zawodników. Reszta produktów na rynku posiada deklaracje producenta, że ten sprzedaje towar zgodny z normami. Skażone hormonami odżywki mogą mieć wpływ na twoją gospodarkę hormonalną i ją zaburzać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta