Czy odżywki białkowe są zdroww dla nastolatka? [Porada eksperta]

2013-04-07 21:21

Jestem nastolatkiem i zastanawiam się czy mogę jeść odżywki białkowe (chodzi mi dokładniej o WPC80 ostrowii) i czy nie wpłynął one negatywnie na mój organizm?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Do 18, a nawet do 20  roku życia odżywki białkowe są zabronione. Przyczyn jest wiele. Najważniejsza to zakwaszenie organizmu. Oznacza to, że na poziomie komórkowym żadna reakcja enzymatyczna nie będzie prawidłowo przebiegała ze względu na nieodpowiednie pH. Oznacza to brak wzrostów i nasączania kości (czyli zahamowanie wzrostu), a nawet brak wzrostów narządów wewnętrznych, nie wspominając o mięśniach. Kolejna rzecz to zaburzenia hormonalne. Jesteś w wieku dojrzewania. Potężny zastrzyk białka może mieć wpływ na sekrecję hormonu wzrostu, kortyzolu i mnóstwa innych hormonów i upośledzać ich działanie. Poza tym tego typu odżywki (otrzymywane z mleka) mogą być skażone (i na to są przesiewowe badania): hormonami, antybiotykami, pozostałościami środków ochrony roślin. Ultrafiltracja może zubażać mleko w laktozę, ale nie będzie tego robiła w stosunku do związków chemicznych.
Branie odżywek białkowych jest uzasadnione przy budowaniu masy mięśniowej dorosłych. Oznacza to branie sterydów anabolicznych (codzienność polskich siłowni) i ciężkie treningi. Ten typ aktywności jest zakazany dla nastolatków, dlatego, że odbywa się niefizjologicznie.
W twoim wieku najodpowiedniejsze wysiłki są takie, które rozwijają proporcjonalnie całe ciało oraz koordynację, szybkość, wytrzymałość. Może to być: pływanie, karate, tenis,taniec, siatkówka, szermierka, tenis stołowy. Serdecznie cię namawiam na zamianę odżywki na zwykłe mleko oraz życzę ci wytrwałości w budowaniu nie tylko ciała (poprzez sport), ale również siły charakteru.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta