Opuchnięte nogi - jaka dieta zmniejszy obrzęk? [Porada eksperta]

2013-08-30 15:18

Witam:) Dializuję się otrzewnowo ok. 1,5 roku. Od ok. roku miałem obrzęki na stopach, a od ok. miesiąca zaczęły mi puchnąć nogi do kolan. Biorę leki na obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Co można zrobić, aby ograniczyć puchnięcie nóg? Co prawda zrobiło się ostatnio gorąco, a sporo czasu poświęcam na pracę przy komputerze – kilka godzin dziennie. Pozdrawiam serdecznie.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj. Nie mam doświadczenia z osobami leczonymi dializą otrzewnową, ale podręczniki sugerują, że twoja dieta może być bardziej urozmaicona. Możesz więc spróbować zwiększyć ilość produktów bogatych w potas, np. pomidorów, pić więcej wody czy wypróbować diety DASH, która jest okrzyknięta już trzeci rok z rzędu najlepszą dietą świata. Ma udokumentowane medycznie działanie obniżające ciśnienie tętnicze. Być może w ten sposób zmniejszysz obrzęki. Z kolei warto też popróbować obniżenia cholesterolu we krwi kwasem foliowym z zielonych warzyw. Może masz defekt genetyczny dla reduktazy metylenotertahydrofolianowej MTHFR, w efekcie którego następuje duże stężenie homocysteiny we krwi, z których tworzą się blaszki miażdżycowe. Jest to jeden z wielu przebadanych polimorfizmów. Postać genetyczna jest oporna na leczenie lekami w przeciwieństwie do diety czy suplementacji. Może warto poradzić się lekarza. Pozdrawiam serdecznie!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE