Otyłośc po ciążach: jak sobie z nią poradzić? [Porada eksperta]

2015-08-12 16:10

Jestem mamą 9-miesięcznego bobasa, karmię piersią. Zawsze byłam gruba, a po 2 ciążach nadwaga pozostała, po pierwszym porodzie zostało mi prawie 15 kg. Nie jadłam dużo, może słodkości mnie zgubiły, nie mam samozaparcia, żeby powiedzieć dość. Byłam u dietetyka i udało mi się zgubić prawie 11 kg, a teraz po drugiej ciąży znowu pozostała nadwaga. Jestem załamana, wyniki tarczycowe są dobre, od ponad 20 lat biorę leki na padaczkę. Dostaję duszności, mam kołatanie serca, poty, w nocy muszę spać z zimnym okładem na klatce piersiowej, inaczej nie zasnę, jestem nerwowa, krzyczę, wszystko mnie denerwuje. Lekarka podejrzewa, że mam depresję psychosomatyczną. Co mam robić, jak jestem głodna? Najgorzej jest rano, jak nie zjem to nawet wymiotuję z głodu. Jestem cały czas zestresowana i wszystkim się zaraz martwię.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Wszystkie czynniki, które wymieniłaś, mogą mieć wpływ na otyłość. Leki, pociąg do słodyczy, depresja. Zasugerowałabym tobie oznaczenie poziomu witaminy D we krwi oraz zrobienie testu w kierunku nietolerancji pokarmowych. Niedobór wit. D powoduje depresję oraz wpływa na szybki przyrost masy ciała. Z wynikami tych badań udaj się do dietetyka i wtedy kuracja odniesie szybki i trwały efekt. Co do twoich porannych napadów głodu nie potrafię się odnieść bez zrobienia dokładnego wywiadu żywieniowego. Być może wpływ ma na nie ostatni posiłek, jaki zjadasz albo słodycze, albo stres. Po ustaleniu przyczyny łatwiej byłoby zadziałać dietą i aktywnością.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE