Otyłość u 5-letniego chłopca - jak leczyć? [Porada eksperta]

2014-11-21 15:49

Mój synek ma 5 lat. Obecnie waży 30 kg i mierzy 116 cm. Półtora roku temu zdiagnozowano u niego alergię na roztocza kurzu domowego i zaczął przyjmować lek Flonidan. Od tamtej pory systematycznie przybiera na wadze. Dla porównania, zanim zaczął brać leki przybierał średnio 1,5 - 2 kg na rok.W ubiegłym roku, w marcu ważył 18 kg.  Więc w ciągu półtora roku przytył 12 kg. Dodam, że jest bardzo aktywnym fizycznie dzieckiem. Co mogę zrobić, aby troszkę zniwelować tę wagę?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najlepiej będzie udać się do specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, aby ustalić czy przyczyna tycia nie jest konsekwencją innych chorób metabolicznych. Poza wszystkim należy ocenić sposób żywienia dziecka i być może wprowadzić jakieś korekty, z powodu popełnianych błędów. Ocenić czy nie ma nietolerancji pokarmowych. To jednak jest decyzja specjalistów. Dzieci w tym wieku nie odchudza się, raczej uczy nowych nawyków żywieniowych i zachęca do aktywności. Oczywiście najlepsze rezultaty daje wspólne działanie np. wspólna aktywność na świeżym powietrzu czy wspólne zjadanie zdrowych posiłków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE