Preparaty TP1, TP2 dr. Podbielskiego na raka żołądka - skuteczne? [Porada eksperta]

2014-11-13 12:10

Moja mama ma postawioną diagnozę: rak żołądka. Oczywiście szukam dla niej ratunku, nie wiem co mam myśleć o suplemencie TP1, TP2 (preparaty dr. Podbielskiego), dużo też czytałam o soku Noni. Czy podanie mojej mamie tych suplementów jej nie zaszkodzi jeszcze gorzej? Bardzo proszę o poradę. Mama ma 67 lat.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytanie, nie wiem czy te preparaty są skuteczne. Ich skuteczność nie została potwierdzona żadnymi badaniami. Uważam, że adresatem tego pytania powinien być lekarz. On będzie najlepiej wiedział czy zarówno Noni jak i TP1 i TP2 nie zaszkodzą, bo wie jaki to rodzaj nowotworu z jakim rokowaniem i jaką terapią. Ja raczej bym działała w taki sposób, aby przygotować mamę na ciężką chorobę. Powinnaś zadbać o to by miała apetyt i jadła jak najbardziej urozmaicone, kaloryczne posiłki. W razie problemów wypytać lekarza o żywienie medyczne i ewentualne dożywianie. Zadbać o to, aby nie odczuwała bólu i różnych dolegliwości związanych z ta chorobą np. mdłości. W szpitalu na Szaserów w Warszawie na Hematologii wisiała czarna lista środków naturalnych, których stosowanie było zabronione podczas leczenia onkologicznego. Oprócz czosnku, wiesiołka, cytrusów i innych było też Noni.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE