Redukcja tkanki tłuszczowej przy niedoczynności tarczycy [Porada eksperta]

2016-03-07 15:17

Mam niedoczynność tarczycy, przyjmuję Euthyrox 75 mg, przy wzroście 174 cm ważę 74,5kg. Ćwiczę 4 razy w tygodniu (głównie siłownia plus aeroby). Wiem, że wskazane są ćwiczenia aerobowe, jednak chciałabym również wzmocnić mięśnie. Staram się jeść zdrowo, jak najmniej przetworzonych produktów, 4-5 posiłków. Jednak nie mogę schudnąć. Moja tkanka tłuszczowa to aż 30%, a wiek metaboliczny 31 lat (mam 23 lata), masa mięśniowa 49 kg. Jakimi zasadami mam się kierować, żeby schudnąć? Czego unikać?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Do przeanalizowania jest wiele czynników. Pierwszy to dieta. Nie wiadomo, ile kalorii zjadasz (może za mało) i skąd one pochodzą, tzn. czy jest odpowiednia ilość białka, tłuszczu i czy nie jesz zbyt wielu węglowodanów. To, czy jesz produkty zdrowe, czy przetworzone ma znaczenie dla każdego, nie ma istotnego związku z chorą tarczycą. Następny czynnik to ćwiczenia. Trwale pozbędziesz się tkanki tłuszczowej ćwicząc aeroby rano, najlepiej, zaraz po wstaniu. Musisz to robić w swojej strefie spalania tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia wzmacniające lepsze są do wykonania po południu i lepiej nie łączyć ich z aerobami. Przy niedoczynności tarczycy żadne z grup ćwiczeń może nie zadziałać tak, jak się spodziewasz. Kolejny czynnik to mała dawka hormonów tarczycy. Następny to stan zapalny tarczycy, który należy sprawdzić, badając przeciwciała. Może się z nim wiązać nietolerancja pokarmowa, która może manifestować się znacznym odtłuszczeniem i np. niedokrwistością, podobnie może być w wyniku insulinooporności. Kolejna przyczyna to niedobór witaminy D. Pozostaje ci odwiedzić sensownego fizjologa żywienia i opracowanie strategii żywieniowo-ruchowej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE