Refluks a bieganie. Czy można uprawiać biegi mając refluks? [Porada eksperta]

2014-08-09 20:43

Mam 19 lat i trenuję bieganie. Niedawno wykryto u mnie refluks. Męczę się z tym już miesiąc i przeszkadza mi to w bieganiu. Biorę leki, piję wodę leczniczą i oczywiście próbuję dostosować się do diety, ale nie za bardzo mam o tym pojęcie, bo w internecie każda inna strona sobie zaprzecza i nie wiem skąd czerpać wiedzę na temat tego, co mógłbym jeść, a czego nie. Np. czy mógłbym jeść kabanosy drobiowe i ciemny chleb? I jeszcze jedno pytanie: czy będę musiał zrezygnować z trenowania przez tę chorobę? Bardzo proszę o poradę.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Leki, zmiana diety powinny poprawić twój stan. Jeśli chodzi o dietę, niestety trzeba zrezygnować z produktów, które będą zaostrzać dolegliwość, czyli m.in. produkty mocno wędzone. jak np. kabanosy, wędliny, mleko i jego przetwory, produkty słodkie (również izotoniki, batoniki z płatków zbożowych), produkty smażone, tłuste, pieczywo, kasze, makarony razowe (również o grubych kształtach).

W diecie powinny znaleźć się gotowane warzywa, mięso chude, ryby, średnio tłuste i chude, drobne kasze i makarony, pieczywo mieszane, raczej pszenne.

Musisz jeść 5-6 posiłków dziennie małych objętościowo. Po większym posiłku zawsze powinieneś poleżeć. Pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Radzę też zmniejszyć intensywność treningów biegowych (okresowo). Warto żebyś skorzystał z porady dietetyka czy lekarza sportowego. Być może trzeba wdrożyć dokładniejsza diagnostykę, np. w kierunku uczulenia na gluten. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta