Refluks, alergia i jelito drażliwe - jaką dietę stosować? [Porada eksperta]

2013-06-04 17:26

Ciekawa jestem, jak to zrobić... jak przestrzegać diety refluksowej, gdy jestem uczulona na marchew, kalafior. Od dziecka też powinnam być bezglutenowa więc białe pieczywo odpada... Zaczynam sie zastanawiać czy ja cokolwiek mogę jeść? Lekarze zazwyczaj machają ręką, przpeisując mi Controloc, Colon C. Zazwyczaj zgaga ustępuje na kilak tygodni, ale w zamian za to pojawiają się inne problemy żołądkowe. Okreslono mi alergię na wszystko, na co sie da: mleko, cytrusy, marchew, produkty mleczne, jaja kurze. Staram się gotować samodzielnie, ale niebawem mam podjąć drugą pracę, ilość czasu na przygotowywanie posiłków zmaleje.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj! Przy układaniu diet przy wielu chorobach zaczyna się od ułożenia diety dla choroby przewlekłej i najcięższej. W twoim przypadku powinna być to celiaklia, z eliminacją produktów, na które jesteś uczulona, czyli: marchwi, kalafiora i produktów prowokujących refluks, czyli aromatycznych wędlin, ciężkich mięs, tłustych i smażonych, surowizny (sama wiesz lepiej, co ci szkodzi). Zresztą przechodząc na dietę bezglutenową może się okazać, że ilość epizodów choroby refluksowej znacznie zmniejszy się. Dietetyka, podobnie jak medycyna jest nauką emipryczną, co oznacza, że nie ma reguł, albo są odstępstwa od nich w każdym przypadku. Dzieje się tak dlatego, że każdy jest inny, często te same choroby różnie objawiają się u innych pacjentów i różnie reagujemy na te same produkty. Dlatego jednym z refluksem mleko szkodzi, innym nie itp. Przechodząc na dietę bezglutenową, nie osiągniesz natychmiast poprawy samopoczucia i zdrowia. Warto to wiedzieć, żeby nie przerywać kuracji z powodu braku postępów. Namawiam Cię na wizytę u dietetyka, on jest od układania diety w chorobach, lekarz ma leczyć i niekoniecznie zna się na dietetyce. Pozdrawiam serdecznie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE