Refluks - objawy podczas biegania [Porada eksperta]

2014-03-13 11:27

Jestem biegaczem który od pewnego czasu cierpi na dość osobliwą przypadłość. Często odkrztuszam śluz spływający mi po tylnej ściance gardła. Wizyty u laryngologa i alergologa wykluczają zatoki i alergię, natomiast kierują podejrzenie na refluks żołądkowy. Trochę mnie to początkowo zdziwiło (nie mam zgagi itp. objawów). Przeczytałem, że jest Pani miłośniczką biegów i maratonów dlatego też odważyłem się napisać. Zastanawiam się czy bieganie (amatorskie, ale już całkiem zaawansowane 70-75 km tygodniowo) może nasilać tego typu objawy. Pozdrawiam Zbigniew

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Być może przyczyną jest nadprodukcja śliny i choroba ślinianek? Specjalistyczne badania wykonasz u dentysty zajmującego się błonami śluzowymi jamy ustnej, śliniankami. Jeśli badanie wykaże, że rzeczywiście jest jej za dużo, a przyczyna nie jest związana z chorobą, wtedy możesz otrzymać specjalistyczne leki.

Nadprodukcja śliny może brać się z leków czy suplementów które bierzesz, nawet od nadmiaru wypijanej kawy. W każdym razie warto się dokładnie przebadać i zasięgnąć porady specjalisty. Na objaw refluksu, akurat ten to nie wygląda. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zabawy z biegania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta