Śmierdzące gazy po każdym posiłku [Porada eksperta]

2018-01-18 7:04

Od pewnego czasu mam ciągłe gazy, praktycznie po każdym posiłku, nawet jak sok wypiję, są okropnie cuchnące. Co to może być?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Prawdopodobnie masz problem z nadmiernym rozrostem niekorzystnej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

W tej sytuacji, jeśli nie występuje przy tym zburzony rytm wypróżnień czy bolesne stolce z domieszką krwi lub śluzu, bo wtedy konieczna jest konsultacja lekarska, musisz ze swojej diety wyeliminować na jakiś czas cukier, a więc słodycze, ciasta oraz soki, a nawet świeże owoce, mleko oraz potrawy tłuste i ciężkostrawne z kapusty czy nasion roślin strączkowych.

Wprowadzić do niej napoje mleczne fermentowane, takie jak jogurt czy kefir (niskotłuszczowe), warzywa takie jak marchew, dynia, cukinia, ziemniaki np. w postaci zup. Mięso smażone zastąp gotowanym i staraj się jak najwięcej pić wody w ciągu dnia. Warto też podpytać farmaceuty o skuteczny probiotyk i zrobić nim kurację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE