Sposób na przyrost wagi trenującego 13-latka [Porada eksperta]

2014-05-06 14:28

Mam pewien problem. Otóż bardzo dużo jem, dużo białka, trochę cukrów. Ale nic nie mogę przybrać na wadzę. Ważę tylko 32 kilogramy w wieku 12 za 2 miesiące 13 lat. Na pewno nie jest to normalne. Dodam, że dużo trenuję tenisa stołowego. Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś sposób, abym mógł przytyć?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Na pewno znajdzie się sposób, abyś nabrał masy. Jedzenie cukru i białka to za mało dla rosnącego organizmu. Potrzebne są węglowodany w postaci produktów pełnoziarnistych jak:

makarony, kasze, pieczywo, warzywa, owoce 5-7 razy dziennie, łatwo przyswajalne białko i gdzieś na szarym końcu słodycze.

Namawiam cię, abyś poszedł do pediatry (z rodzicami oczywiście) i poprosił lekarza o skierowania na podstawowe badania: morfologia, ogólne badanie moczu, elektrolity, a nawet badania w kierunku pasożytów czy poziomu witaminy D, hormonów.

Jak wyniki będą dobre, powinieneś udać się do dietetyka sportowego, który opracuje dla ciebie jadłospisy uwzględniające wydatek energetyczny na uprawianie sportu i tryb życia.

Nie szukaj odpowiedzi w internecie, lepiej zdać się na specjalistów. Pozdrawiam serdecznie i życzę ci sukcesów sportowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta