Stwardnienie rozsiane a przepuklina przełyku [Porada eksperta]

2013-06-19 16:10

Choruję na stwardnienie rozsiane. Ostatnio wykryto u mnie przepuklinę przełyku, dostałam leki po których zaczęłam krwawić, zaczęły mi pękać naczynka na nogach, brzuch jest wzdęty. Czy to mogą być skutki stwardnienia rozsianego?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj Katarzyno! Nie jestem lekarzem, dlatego nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytanie. Z jakichś powodów, przy tej przepuklinie żołądek wciska się przez otwór przełykowy wątroby, dając objawy pieczenia czy uczucie ucisku w klatce piersiowej. Nie wiem jakie leki zalecił ci lekarz, czy zobojętniające kwas żołądkowy, czy przyspieszające przechodzenie pokarmu z żołądka do dwunastnicy, dlatego też nie wiem, jakie mogą mieć skutki uboczne. Przy tej dolegliwości pomaga dieta, bo najczęstszą przyczyną jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej wywołany zaparciami, jedzeniem rzadko, dużych porcji, brakiem błonnika w diecie, czy otyłością. Objawy mogą też wystąpić z powodu dźwigania dużych ciężarów, stresu. Dieta przy przepuklinie przełyku powinna ograniczać wydzielanie soków żołądkowych, czyli nie zawierać esencjonalnych wywarów, kawy, herbaty, pieczonych mięs i ostrych przypraw. Jesz dużo gotowanych na parze warzyw, lekkostrawne mięsa. Po dużych posiłkach powinnaś poleżeć. Twoje wątpliwości najlepiej rozwieje lekarz prowadzący. Pozdrawiam, życząc mniej stresu!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE