Szybki przyrost wagi i pogorszenie kondycji [Porada eksperta]

2017-03-19 14:51

Zaczęło się od pogorszenia kondycji, potem przez 1,5 roku przytyłem prawie 30 kg, mimo aktywnosci fizycznej. Męcze się tak od 2 lat. Co mi może dolegać?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najlepiej jeśli pójdziesz do lekarza pierwszego kontaktu i wykonasz odpowiednie badania. Szybki przyrost masy ciała może mieć podłoże chorobowe: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, hiperinsulinemia. Bezwzględnie należy sprawdzić poziom hormonów tarczycy, trzustki, nadnerczy. Powinieneś to jak najszybciej zdiagnozować. Kolejna przyczyna to nieodpowiedni wysiłek fizyczny. Może za dużo ćwiczysz siłowo, a za mało "tlenowo", do tego prowadzisz siedzący tryb życia. Dwa razy w tygodniu ćwiczenia to za mało, aby mieć szczupłą sylwetkę. Przyczyną może być też ciężka praca fizyczna oraz zmianowa i, wiadomo, nieprawidłowa dieta. Dietetyka też polecam odwiedzić, żeby to sprawdził.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE