Szybkie przybieranie na wadze - jakie są przyczyny? [Porada eksperta]

2014-09-26 17:59

W ciągu 5 miesięcy utyłam 25 kg. Ważyłam 50 kg, najpierw utyłam w kwietniu 14 kg, a teraz we wrześniu 11 kg. Co tylko zjem od razu tyję 2 kg dziennie. Staram się mniej jeść, mam niskokaloryczną dietę i dalej tyje. Biorę tabletki antykoncepcyjne i myślę, że od tego. Byłam u ginekologa i chciałam zrobić badanie hormonów, ale on powiedział, że się nie robi i że pierwszy raz to słyszy. Czy rzeczywiście nie mogę wykonać takiego badania? I dlaczego ciągle tyję?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Barbaro, nie wydaje mi się, żeby w ciągu miesiąca przybyło ci 14 kg! Chyba że brałaś sterydy, leżałaś w łóżku i zjadałaś ponad 10 000 kcal!

Już mniej żartobliwie, taka sytuacja wymaga interwencji lekarza I kontaktu i endokrynologa. Być może masz niedoczynność tarczycy albo jakieś problemy z przysadką i to należy zdiagnozować.

Po tabletkach antykoncepcyjnych przyrost masy ciała jest wolny i bardziej wynika z retencji wody w organizmie i jej wahań w ciągu cyklu, niż związany jest z gromadzeniem tkanki tłuszczowej. Oczywiście w sytuacji, gdy twoja dieta jest prawidłowo skomponowana do stylu życia. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta