Uczucie osłabienia, problemy z koncentracją i bóle brzucha: co robić? [Porada eksperta]

2015-03-18 14:18

Od paru lat dokuczają mi nasilające się objawy: zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią. Do tego dochodzą wzdęcia, bóle brzucha (np. nadmierne powiększanie się brzucha po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu - tak, że trudno mi oddychać swobodnie). Mam także problem z nalotem na języku oraz uczuciem zapchanego nosa (wydzielina spływa po gardle, dając nieprzyjemny smak i zapach, zwłaszcza rano, ale nie daje się jej wydmuchać). Od jakiegoś czasu mam także częste bóle głowy, usytuowane mniej więcej tak, jak w przypadku zapalenia zatok czołowych, a także stany podgorączkowe i gęsią skórkę. Badania krwi (morfologia, mocznik, ASPAT, ALAT, lipidogram, cukier) w normie (wysoki poziom dobrego cholesterolu). Niskie ciśnienie od zawsze (90 na 60). Badania kału robione 3 lata temu: brak pasożytów, spadek liczby E.coli, brak bakterii Lactobactillus, wyraźnie podwyższona obecność grzybów pleśniowych, kwaśne pH kału. IgG specyficzne: podwyższony Aspergillus niger (klasa 3,4 stężenie ug/ml 111,94). Przeszłam leczenie cykloporyną z uwagi na AZS, które pomogło mi, i od grudnia jestem w stanie remisji, nie przyjmując żadnych leków ani maści. W wieku 15 lat miałam robione RTG zatok czołowych, które ponoć stwierdziło ich brak. Nie miałam wykonywanego RTG zatok szczękowych/przynosowych. Co może być przyczyną ogólnego złego samopoczucia? U jakich specjalistów szukać drogi do jego poprawy? Uczucie senności, zmęczenia, rozbicia, problemy z koncentracją i pamięcią oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego i uczucie spływania kataru nasilają się już od dobrych paru lat. Chciałabym zająć się tym problemem i uchronić się od dalszego złego samopoczucia.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zacznij od lekarza pierwszego kontaktu i zrobienia aktualnych badań organizmu. Morfologia, poziom cukru we krwi, próby wątrobowe, CRP, OB, witamina D, wapń, magnez, fosfor, TSH oraz USG jamy brzusznej. W zależności od wyników i na podstawie wywiadu lekarz wyda ci skierowanie do specjalistów, np. laryngologa, gastrologa. Warto też, abyś wykonała test na nietolerancje pokarmowe i z tym wynikiem odwiedziła dietetyka, który na podstawie wywiadu z tobą i wyników testu ułoży dietę, która ma szansę poprawić ci samopoczucie i doda wigoru. Testy są dostępne w aptekach, cena zależy od ilości badanych produktów. Być może twój problem z katarem to manifestacja nietolerancji glutenu (czy wrażliwości na niego), a być może, nawet choroby trzewnej. Aby ją stwierdzić, potrzebne są badania genetyczne. Możesz mieć też genetyczną nietolerancję na laktozę, białka mleka, które mogą manifestować się stanem zapalnym zatok. Przyczyn twojego złego samopoczucia może być bardzo wiele, aby je zdiagnozować potrzebne są aktualne badania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE