Ważę mniej niż powinnam. Jak zmniejszyć niedowagę? [Porada eksperta]

2012-05-07 8:47

Mam 16 lat i od jakiegoś roku zauważyłam, że ważę mniej niż powinnam, odżywiam się normalnie, a nawet mogę powiedzieć, że nie żałuję sobie przegryzek. Mimo to moja waga oscyluje pomiędzy 49-51 przy wzroście 1.70 m. W zimie ważę nieco więcej, wiadomo, mniej ruchu, a latem mam sporo ruchu i wtedy moja waga, jeszcze bardziej spada. Chciałabym dowiedzieć się, czym to może być spowodowane i czy mam powód do niepokoju. Z góry dziękuję.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Swoje wątpliwości powinnaś rozwiać u lekarza. Twój organizm powinien zostać przebadany w kierunku prawidłowej pracy układu hormonalnego, braku pasożytów czy innych chorób. Warto też zrobić morfologię, ogólne badanie moczu, aby sprawdzić, czy mimo tak szybkiej przemiany materii, wszystko jest w porządku. Jeśli chodzi o twoją dietę i aktywność fizyczną, trudno jest mi je oszacować.

Jednak w twoim przypadku postawiłabym na 3 duże posiłki i 2 zdecydowanie mniejsze przekąski. Dodatkowo, kolacja powinna być energetyczna i bogato skrobiowa, czyli np. kluski leniwe + surówka, pierogi, makarony z sosami warzywnymi, kopytka z sosami. Pozdrawiam i namawiam na wizytę u lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta